Taky si nedovedete představit život bez telefonu a spojení se svými blízkými? Moderní doba nám povolila zlenivět, díky mobilním telefonům, které s sebou můžeme všude nosit, jsme v neustálém kontaktu se svými blízkými. Co když vám telefon odešel na věčnost a vy potřebujete nový? Jak ho vybrat? A co když na něj nemáte dostatečně našetřeno? Čtěte dál!
Nabídka telefonů je široká
Mobilních telefonů je na trhu dostatek, liší se nejen značkou, velikostí a hmotností, ale i v mnoha parametrech. Telefon je pro nás nepostradatelným pomocníkem, každý z nás ho ale využívá k něčemu trochu jinému. Na co se zaměřit, když vybíráte ten pravý?
Základní dělení telefonů
Doba jde kupředu a spolu s ní se vyvíjí i mobilní telefony. To se odráží na jejich vzhledu, funkcích i ceně. Víte, že když nemáte na telefon dostatečně našetřeno, klidně si ho můžete pořídit na splátky?
- Klasické tlačítkové telefony, se kterými většina z nás začínala. Dneska ale už jsou spíš okrajovou záležitostí, dopustit na ně nedají spíš senioři, kteří se chytrých telefonů mnohdy obávají. Tlačítkové telefony jsou k mání často jen se základními funkcemi, případě ještě s mp3 přehrávačem nebo fotoaparátem.
- Chytré telefony, které jdou s dobou a umožní vám nejen telefonovat, psát sms a fotit, ale i připojení k internetu a komunikaci online. Dělíme je dál na základní, střední třídu a High-end telefony, tedy telefony, které nabídnou to nejlepší, co je aktuálně dostupné.
- Kombinované telefony, které disponují jak dotykovým displejem, tak klávesnicí.
- Odolné mobily, kterým by se nemělo nic stát ani když spadnou třeba na chodník.
Jaké parametry jsou pro výběr podstatné?
Když nastane čas pořídit si nový mobil, je na místě si nejprve ujasnit, co od nového zařízení očekáváte, kdo ho bude používat a kolik do něj chcete investovat. Tím trochu zúžíte výběr. Co dál?
Velikost a rozlišení displeje
Mobilní telefon nosíme stále při sobě, neměli bychom tak při výběru zapomenout podívat se na velikost displeje. Většina z nás nosí telefon v kapse, co když se tam nebude vejít? Navíc by telefon měl perfektně padnout do ruky.
Víte, že co se displeje týče, je třeba si všímat taky poměru stran? Aktuálně patří mezi nejoblíbenější 18:9 nebo 21:9.
Zdroj: Fotobanka
Na výkonu a procesoru záleží
Mozkem i srdcem chytrého telefonu je procesor. Čím je výkonnější, tím plynulejší bude reakce telefonu. Víte, že standardem jsou u dražších modelů 2 GHz?
Má telefon nahradit i fotoaparát?
Proč si kupovat zvlášť mobil a zvlášť fotoaparát, když dnešní telefony umí parádní fotky? Většina z nás si vystačí i s obyčejným fotoaparátem, skuteční fajnšmekři jistě vsadí třeba na trojitý fotoaparát, díky kterému pořídí úchvatné obrázky.
Kapacita baterie
Další parametr, který rozhodně nesmíte podcenit. Přeci s sebou nebudete neustále nosit powerbanku, abyste si telefon mohli dobít. V dnešní době je fajn přiblížit se kapacitě baterie 5 000 mAh, podpora rychlonabíjení může být pomyslnou třešničkou na dortu.
Velikost vnitřní paměti
Do uživatelské paměti se ukládají soubory, aplikace, hudba, fotografie i stažené soubory, takže se nad její velikostí včas dobře zamyslete. Standardem dnes je 64 GB, kterou v ideálním případě můžete rozšířit pomocí paměťové karty.
Hlavní obsah článku: