V posledních několika letech se cena ropy neustále mění, výkyvy jsou někdy opravdu markantní.
Především březen loňského roku byl pro tento trh poměrně stresující, navíc to vypadá, že se na lepší časy rozhodně neblýská. V následujících řádcích vám prozradíme, jaký byl vývoj ceny ropy na burze v roce 2020.
Významný pokles ceny ropy nastal v březnu roku 2020, přičemž spouštěčem se stal kolaps OPEC+. V daném měsíci se totiž uskutečnilo setkání ve Vídni, kterým se současně i všechno pokazilo, protože Rusko zavrhlo rozšířenou dohodu, jež se týkala zmrazení těžby ropy. Saúdská Arábie se zdržela komentáře a nechtěla komunikovat. Ostatní účastníci se nevyjádřili. Od dubna roku 2020 proto žádná země OPEC+ není omezena dohodami a může si každá z nich těžit tolik ropy, kolik se jí zamane.
Cenu ropy ovlivnil i COVID-19
I celosvětová pandemie koronaviru se negativně podepsala na ceně ropy. COVID-19 pochází z Číny, tedy ze země, která je považovaná za největšího dovozce surovin. Výrazně se zpomalil průmysl, snížila se spotřeba, a tím pádem klesla i poptávka po energiích v Číně. Země na tento trend reagovala poklesem objemu dovážené ropy, což opět zahýbalo s cenami na burze.
Ve Spojených státech amerických se zase zvětšují zásoby ropy a dále je cena ovlivněna i tím, že Saúdská Arábie chce prodávat ropu do Asie o šest dolarů levněji než do jiných zemí. Pokud vás tedy zajímá ropa cena, tak na tu se podíváme v další části článku.
Cena ropy na burze
Zřejmě vás zajímá, jaký má cena ropy graf. Ten je volně dostupný, takže ho můžete sledovat a udělat si představu o tom, jak se cena bude nadále vyvíjet. Stejně tak bude asi ve vašem hledáčku i Brent cena ropy. Existují technické analýzy, které vám prozradí mnohem více. Záleží na tom, jestli potřebujete vědět vývoj ceny ropy na H4, nebo H1.
Situace na trhu s ropou je nevyzpytatelná. Podle některých prognóz dojde k obnovení růstu ceny, ovšem podle jiných nikoliv.
Hlavní obsah článku: