Potřebujete do svojí firmy pořídit jeden nebo více nových vozů? Přemýšlíte, jak nákup vozu financovat? Je lepší koupit auto za hotové, nebo raději vsadit na jiný způsob financování? Odpověď vám poskytnou následující řádky.
Většina firem auto potřebuje
Co si budeme povídat, bez auta se dneska většina firem prostě neobejde. Schůzky s klienty v různých koutech naší země, návštěvy úřadů a další podobné záležitosti díky vozidlu vyřídíte snáz a rychleji. Jenže se asi sami sebe ptáte, zda se vám vozidlo vyplatí a jak jeho pořízení vyřešit co nejvýhodněji.
Auto na firmu, nebo radši soukromé?
První otázkou, nad kterou se každý majitel firmy musí zamyslet je to, zda se mu pořízení auta na firmu vyplatí. Přeci jen nejde jen o to, abyste auto koupili. Budete muset platit pojištění a silniční daň, takže se každému pořízení auta na formu nemusí vyplatit.
Důležitá je v tomto případě forma vašeho podnikání. Ne každý podnikatel si totiž může odečíst DPH z daní.
- Jste právnická osoba? Pak není o čem přemýšlet, pořízení auta na firmu se vám vyplatí. Je jedno, zda jste plátcem DPH nebo ne, daňový odpočet si můžete uplatnit.
- Jste OSVČ, která není plátcem DPH a uplatňujete paušál? Nákup nového auta na firmu se vám nevyplatí. Reálné náklady na vůz nevyužijete, navíc zaplatíte silniční daň.
- Patříte mezi OSVČ, které jsou plátcem daně a uplatňují paušál? Pro vás nemáme jednoznačnou odpověď, je třeba si spočítat, zda bude odpočet DPH vyšší než silniční daň, kterou budete muset v podnikání za auto platit.
- Uplatňujete reálné náklady? Vám se auto na firmu určitě vyplatí.
Jaké cesty vedou k pořízení auta na formu?
Zjistili jste, že se vám pořízení auta vyplatí a rozhodli jste se, že do toho půjdete? Teď už nezbývá než si ujasnit způsob financování. Jaké cesty k novému autu na firmu vedou?
Nákup za hotové
Máte dostatek volných financí pro koupi auta za hotové a přemýšlíte, zda je to ta správná cesta? Určitě vás bude zajímat, že takové vozidlo se dnem nákupu stane majetkem firmy a vy si pak můžete jednorázově odečíst DPH za pořízení vozidla. Nevýhodou ale je, že v roce, kdy si auto pořídíte, půjde do nákladů jen 20 % z jeho ceny.
Víte, že takové vozidlo můžete používat a půjčovat bez omezení?
Spotřebitelský úvěr
Na pořízení auta nemáte dostatek financí, ale chcete, aby se dnem nákupu auto stalo majetkem firmy? Zkuste spotřebitelský úvěr. I v tomto případě si uplatníte jednorázový odpočet DPH, na druhou stranu je fér říct, že musíte počítat s úroky, které vozidlo o něco prodraží.
Finanční leasing
Nemáte volné finance a cestou spotřebitelského úvěru jít taky nechcete? Co takhle leasing? Jeho splátky jsou daňově uznatelné, s největší pravděpodobností budete mít i výhodnější pojištění vozidla. Auto ale v tomto případě bude do poslední splátky majetkem leasingové společnosti, která vás může omezit v tom, kdo může vozidlo používat. Navíc budete potřebovat nějaké finance na složení akontace.
Operativní leasing
Poslední možností je operativní leasing, na který si auto vlastně pronajímáte. Nebudete potřebovat žádné finance na akontaci, každý měsíc budete leasingové společnosti platit fixní splátku, která je často nižší než u klasického leasingu. I tato splátka je daňově uznatelná. Po skončení smlouvy o pronájmu můžete vozidlo leasingové společnosti vrátit.
Víte, že u operativního leasingu odpovídá za provozuschopnost vozidla leasingová společnost, takže vy už jen tankujete a jezdíte?
Hlavní obsah článku: