Možná i vy stojíte před otázkou, zda mít vozidlo napsané na firmu, nebo ne. Možná chcete na schůzky konečně jezdit trochu reprezentativnějším způsobem než MHD, možná vás k tomu vede i úspora času a další důvody. Ne každému podnikateli se auto na firmu vyplatí, pokud patříte mezi ty šťastnější, pak si asi kladete další otázku, ohledně pojištění. Jde do nákladů?
Každé vozidlo musí mít sjednané autopojištění
Když s vozidlem chcete vyrazit na pozemní komunikaci, musíte pro něj mít uzavřené vhodné pojištění. Základem je povinné ručení, jehož jednání je dané zákonem, nejen u nových, ale i starších vozů se vám ale vyplatí i havarijní pojištění. V čem se liší a jak si je sjednat?
Povinné ručení označujeme i jako zákonné pojištění vozidla, jeho uzavření ukládá zákon. Chrání vás totiž před škodami, které provozem svého vozidla způsobíte někomu jinému. Může jít o újmu na zdraví, životě, majetku, ušlý zisk, trvalé následky apod., pojišťovna takové škody ale kryje jen do výše sjednaných pojistných limitů.
Ty jsou v minimální výši 35 milionů Kč, ne vždy to ale stačí, proto zvažte, zda se vám nevyplatí vyšší pojistný limit, třeba ten ve výši 50, 70 100 nebo víc milionů. Přece jenom jsou dnes náhradní díly drahé, mnohdy nás to až zaskočí.
Když vznikne škoda na vašem vozidle, povinné ručení ji nekryje. Je přitom jedno, zda jste ji způsobili neúmyslně sami, nebo někdo jiný, třeba vandal. V takovém případě potřebujete mít uzavřené havarijní pojištění jako dobrovolnou část autopojištění. Havarijko vás může ochránit pro případ škod vzniklých důsledkem:
- Havárie
- Vandalismu
- Odcizení nebo krádeže
- Živelné pohromy
- U nových vozidel můžete mít sjednané i GAP pojištění, díky kterému vám pojišťovna v případě, že na autě vznikne totální škoda, vyplatí pořizovací cenu vozu místo té aktuální.
Víte, že zatímco u povinného ručení jsou důležité pojistné limity, u havarijního pojištění patří mezi nejdůležitější parametry pojistná rizika a taky výše spoluúčasti? Jde o částku, jakou se na škodě budete vy sami podílet. U povinného ručení se s ní nesetkáte, pojišťovna totiž plní někomu zcela jinému.
Zdoj: fotobanka
Jaké náklady na auto jsou daňově uznatelné?
Máte vozidlo zahrnuté v obchodním majetku, nebo ho máte v nájmu, případně jste si ho pořídili na leasing? Pak vás určitě zajímá, jaké náklady jsou daňově uznatelné.
První jsou skutečně vynaložené výdaje v prokázané výši. Sem patří náklady na pohonné hmoty, silniční daň, údržba vozidla, jeho opravy a pojištění.
Následují náklady ve výši náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty u zahraničních pracovních cest, při kterých nelze výdaje za PHM prokázat, nájemné a úplata u finančního leasingu a paušální výdaj na dopravu.
Náš tip na závěr: Víte, že autopojištění si můžete sjednat online, bez nutnosti chodit na pobočku pojišťovny? Zabere vám to jen pár minut a na jednom místě uvidíte přehledně jednotlivé nabídky. Je jen na vás, které dáte přednost.
Hlavní obsah článku: