Stavební spoření. Investice nebo příprava na vstup do dospělosti?

Stavební spoření. Investice nebo příprava na vstup do dospělosti?

Stavební spoření – jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Pokud máte volné finance a rozhodujete se, jak je výhodně zhodnotit, nabízí se vám hned několik možností. Jsou to spořicí účty, termínované vklady, podílové fondy, dluhopisy atd. Zaměříme-li se na děti, jimž chceme usnadnit start do života, je nejlepší volbou ověřený finanční produkt – stavební spoření.

Výhody

V prvé řadě je důležité zmínit, že se primárně jedná o spoření na bydlení. Díky tomu máte možnost získat účelový úvěr za velmi výhodných podmínek.

Stavební spoření se uzavírá vždy na konkrétní cílovou částku a dobu min. 6 let. Během této doby každý rok získáváte státní podporu, která činí 10 % z naspořené roční částky, max. 2 000 Kč. Vaše vklady jsou ze zákona pojištěny, proto je zde nulové riziko, že byste své peníze nedostali.

Další skvělou zprávou je, že úroková sazba je po celých 6 let fixní. A v mnohých případech je stále vyšší než u bankovních účtů.

Spočítejte si to

V případě, že se rozhodnete spořit s cílovou částkou 300 000 Kč, si dle svých potřeb stanovíte výši vašich měsíčních vkladů. U tohoto příkladu to může být 4 000 Kč po dobu 6 let. Za celou délku spoření získáte státní podporu ve výši 14 000 Kč, celkový výnos včetně státní podpory bude 16 195 Kč.

Chcete-li si spořit za účelem investice a měsíčně si ukládat 1 500 Kč, po 6 letech dosáhnete částky 119 328 Kč. V tomto případě činí státní podpora 10 845 Kč, celkový výnos 10 128 Kč. U obou vzorových příkladů je třeba počítat s nutností odvedení daně z úroků, úhradou za vedení účtu a uzavření spoření.

Pár nevýhod

Pro někoho to může být vázací doba 6 let, kdy si nemůže sáhnout na peníze. Pokud ukončíte spoření před touto dobou, přijdete o státní podporu včetně zúročení.

Jako nevýhodu bychom mohli označit i fakt, že už nebudete mít kontrolu nad tím, jak efektivně váš potomek peníze využije.

Spoření